Informácie o nás

GAILARD je hudobná skupina historického alebo renesančného folku, ktorá vznikla v roku 2000 v Bratislave, kedy Jožko Jančovič a Evka Kučerová chceli hrať svoju vlastnú muziku a hrať ju pre ľudí a tak odišli z country-folk kapely DPK (Stupava) a založili Gailard. Kapela v tom čase fungovala pod vedením vtedajšieho speváka a gitaristu Jožka Jančoviča. 

Od svojho vzniku je našim poznávacím znamením lietajúci drak, ktorého má Evka na bubne. Okrídlený drak je symbolom renesancie, znovuzrodenia, niečoho nového a tiež úletu do iných sfér (v našom prípade rozprávkových a mytologických bytostí, čarov a kúziel).

Gailard nehrá a nikdy nehral renesančnú hudbu, ako si mnohí myslia. Históriu chápeme skôr ako podnet na tvorbu a využívanie starých melódií, hudobných postupov  a ich oživenie pre dnešného poslucháča. Nehráme ani na dobových nástrojoch a vystupujeme síce v kostýmoch, ale tie sú také aké sme si vymysleli, nakreslili a Zuzka nám ich ušila :) Musím však povedať, že väčšina piesní, ktoré hráme sú  naše vlastné. Autorsky patria Jožkovi Jančovičovi a Evke Kučerovej.

Počas pôsobenia kapely, až do augusta 2006, keď sme hrali posledný koncert v starom zložení na Devíne, sa v nej vystriedalo viacero členov, ktorým išlo o to robiť niečo iné, nové, zaujímavé a hlavne so srdcom. Každý z nás v piesňach zanechal svoju stopu.

Hrávali sme a aj hrávame na rôznych festivaloch historického šermu, mestských slávnostiach a hudobných festivaloch ako Lodenica, Kremnická bašta, FestDobréBohunice, Stupavský širák, Country mlyn, Radimovská šopa, Folkovanie pod Skalkou,... za náš doteraz najväčší úspech považujem naše vystúpenie na hudobnom festivale v Holandsku v júni 2006 (Zeeland). Od roku 2006 sa kapela odmlčala. Starý Gailard stále môžete nájsť na web stránke: https://members.chello.sk/gailard/

 

Nový Gailard začal fungovať vo februári 2009 v Liptovskom Mikuláši. Hráme pôvodnú gailardskú tvorbu, ktorú sme samozrejme prearanžovali :)  pribudla nám ďalšia gitara, husle a viachlasy. Piesne sú oveľa dynamickejšie a tak príťažlivejšie pre poslucháča. Stále na sebe pracujeme, zlepšujeme sa a začali sme tvoriť nové veci.

Nový Gailard rozbehla už Evka sama a ako prvý začal skúšať Mišo Kováčik - gitara, ktorý v kapele pôsobil do septembra 2014. Vďaka skvelým kamarátom sa nám rýchlo podarilo nájsť ďalších nadšencov pre takúto muziku. Flauty začala hrať Baborka Malá a violončelo Anka Vlčekova zvanú "Čanča". Obe v tom  čase učili na ZUŠ v Liptovskom Mikuláši. Medzitým sme zohnali ďalšiu flautu Slávku Olešovú.

Čanča s nami však hrala len jednu sezónu a tak sme začali hľadať nové čelo. Čo bol na Liptove dosť problém. U nás je kvalitné čelo podpultový tovar. Hľadali sme iné nástrojové alternatívy, ale nedarilo sa :( Trošku sme boli z toho smutní, hlavne Evka, ale dali sme si termín, dokedy nové čelo musí byť. Pozbierali sme všetky sily a začali sme oslovovať všetkých možných muzikantov z Levoče, Popradu, Ružomberka, Martina... Nakoniec Evka natrafila na čelistku a basistku z Ružomberka, ktorá síce s nami hrať nemohla aj keď by chcela, ale dala nám kontakt na sestru, ktorá síce žije v Martine, ale určite bude rada hrať. Tak sme s malou dušičkou volali Zuzke Krížovej. Predsalen, dochádzať z Martina do Liptovského Mikuláša na skúšky nie je sranda. Ale brali sme to tak, že možno motyka vystrelí a aj vystrelila. Zuzka súhlasila a prišla na prvú skúšku a my sme v nej našli stáleho člena, ktorý do kapely vnášal  kopec srandy  a energie.

Keď nám Slávka odišla do Bruselu, začali sme hľadať druhú flautu. Podarilo sa nám ukecať Betku Šípkovú, ktorá už predtým účinkovala v rôznych mikulášskych formáciách ako Mince vo fontáne.

V roku 2012 Zuzka priviedla do kapely huslistku Zdenku Mrnčovú. Najprv sme ju mali ako alternatívu druhej flauty, ale postupne sme jej podorábali nové party, takže teraz je to tak, že keď vypadne jeden, tak už to nie je ono. Barborka nám v roku 2013 odišla študovať na VŠ do Nórska. Ale keď sa chce, všetko sa dá zvládať.

V auguste 2014 nám spadla z neba ďalšia flauta v podobe Kláry Fagovej z Ružomberka. Klára študovala priečnu flautu v Ostrave a aktuálne hrá v Ostravskom divadle a aj keď je pomerne vyťažená, sme radi, že v nej máme oporu v podobe alternatívnej flauty :)

V marci 2013 sme začali účinkovať na Temlárskych výpravách, ktoré organizuje Žilinský samosprávny kraj. Sú to skvelé akcie, ktoré nás nakopli v tvorbe a urobili sme 5 úplne nových piesní s templárskou tematikou. Presne nie je podložené, či templári na Slovesku boli, no zodpovedne môžeme povedať, že tam boli minimálne v rokoch 2012 - 2014.

V septembri 2013 sa nám podarilo vyhrať VYCHYLOVKA fest, takže v januári 2014 sme sa zavreli na víkend do štúdia a vzniklo CD "Templári bez koní", ktoré obsahuje 5 teplárskych piesní. Práca v štúdiu sa nám veľmi zapáčila a tak sme sa v marci pustili do výroby nášho prvého CD s názvom "V tieni draka". Toto CD sme si vydali sami v máji 2014 a obsahuje 14 piesní, ktoré sú charakteristické ešte pre pôvodný Gailard a vznikali pod taktovkou Jožka Jančoviča.

Sezóna 2014 bola plná koncertov a zážitkov, ale ukončila sa zmenou v obsadení kapely. Sezónu 2015 s nami odohral Matúš Medveď.

Po viacerých úvahách sme sa rozhodli, že leto 2016 vypustíme. Aj keď ste nás viacerí dotazovali a pýtali si koncerty verím, že nám to pomohlo a vám to vynahradíme novými piesňami, ktoré si budete môcť vypočuť na koncertoch 2017.

V auguste 2016 s nami začal cvičiť človiečik, muzikant, huslista Petr Hemmer.

Od augusta 2017 nastali trošku zmeny v kapele. Dlhoročnú čelistku Zuzku Krížovú vystriedala Naďka Holenková a Petra Hemmera v roku 2018 Ladislav Holenka.

aktuálne zloženie kapely:

violončelo: Naďka Holenková

husle, vokály: Zdenka Mrnčová

flauty, vokály: Barborka Malá

flauty, vokály: Betka Šípková

alternatívne flauty: Klára Fagová

gitara: Ladislav Holenka

spev, gitara, perkusie: Evka Kučerová

 

OCENENIA:

2013    Vychylovka fest - 1. miesto

2015    Drotária - O notu z drôtu - 2. miesto

2016    9th Tais awards - Harvest prize - album "V tieni draka"

2018    postup do finále "Moravského vrabca"