Gavalieri minulosti

09.07.2021 19:30

GAVALIERI MINULOSTI

 Mesto Liptovský Mikuláš      Mikulášske leto (Kultúrne podujatia)

 Námestie osloboditeľov      19:30

Účinkujú: hudobné skupiny GAILARD a VALAR, Skupina historického šermu JAGO
 

GAILARD je hudobná skupina historického alebo renesančného folku. Od svojho vzniku je ich poznávacím znamením lietajúci drak, ktorého majú na bubne. Okrídlený drak je symbolom renesancie, znovuzrodenia, niečoho nového a tiež úletu do iných sfér (v našom prípade rozprávkových a mytologických bytostí, čarov a kúziel).
GAILARD nehrá a nikdy nehral renesančnú hudbu, ako si mnohí myslia. Históriu chápu skôr ako podnet na tvorbu a využívanie starých melódií, hudobných postupov  a ich oživenie pre dnešného poslucháča. Nehrajú ani na dobových nástrojoch a vystupujú síce v kostýmoch, ale tie sú také aké si vymysleli. Väčšina piesní, ktoré hrájú sú ich vlastné.               
VALAR - Stredovekom inšpirovaná folk kapela z Oravy. Predstavia Vám dobové, írske melódie ale aj vlastnú tvorbu.       
Skupina historického šermu JAGO sa od svojho vzniku prezentuje pred širokou verejnosťou na rôznych kultúrnych podujatiach, trhoch, šermiarskych festivaloch, či na spoločenských a kultúrnych akciách. Ťažko, veľmi ťažko sa popisuje, kto vlastne sme, niekomu, kto nás nepozná. Keby sa to dalo vyjadriť len tak, slovami, tak asi takto: Sme jedna veselá spoločnosť mladých, aj nie najmladších ľudí, ktorá má spoločného koníčka - život a šerm.